10 Mayıs 2011 Salı

Zafer Bayramı


9 Mayıs Ruslar için oldukça önemli bir gün. 2. Dünya savaşında Almanlar'ın Ruslar'a yenildiği gün 9 Mayıs. Üzerinden 66 yıl geçti.

Her yıl Moskova'da büyük bir coşkuyla kutlanıyor Zafer Bayramı. Hiç aksatmadan ben de her yıl bayramın kutlandığı yerlere, özellikle de Zafer Parkı'na giderdim. Ama bu yıl gidemedim... Ankara'dayım... Öyle de kalacağım görünen o ki...

Ama Rus Kültür Merkezi buradaki Ruslar'ı da düşünmüş ve bir piknikle zafer bayramını kutlamaya karar vermiş :) Biz de çoluk çocuk ne yaptık? Elbette bayrama gittik. Gerçi tam gününde olmadı, tatile denk gelsin diye 8 Mayıs Cumartesi günü yapıldı kutlama ve anneler gününe denk geldiği için uzun süre kalamadık ama yine de bulunduğumuz süre boyunca çok keyifli zaman geçirdik.

Kutlama sonrası kızımın çektiği fotoğraflardan birisi de (yukarıdaki) www.turkrus.com sitesinde yayınlandı ve kızımın fotoğraflarından biri ilk defa medya önüne çıktı :)

İşte kutlamalardan birkaç fotoğraf...

(Not: yakamızdaki turuncu siyah kurdelalar Aziz Georgi kurdelasıdır ve her Zafer Bayramında Moskova bu renklere boyanır. Herkes çantasına, arabasına, saçına v.b takar. Aziz Georgi kurdelası cesaret madalyasına takılan bir kurdeladır. Doğuşu aslında çok eskiye dayanır. Turuncu-siyah çizgiler ateş ve cesareti simgeler)

Hiç yorum yok: