12 Temmuz 2011 Salı

Aziz Vasil 450 yaşında


Lise ikinci sınıftaydım yanılmıyorsam. (son da olabilir) Babam eve bir takvimle geldi. Yılbaşına birkaç hafta vardı. Takvimin her sayfasında dünya üzerindeki bazı özel yapıların fotoğrafları vardı. Hiç unutmuyorum Aralık ayının sayfasında rengarenk kubbeleri ve gizemli yapısıyla St.Vasil hemen gönlümü çelmişti.

O sayfa yıllarca odamın duvarında açık kaldı. Yıllar geçti ama takvim hiç inmedi. Bir gün onu görmeyi ne çok istemiştim bilemezsiniz. Garip bir şekilde beni çekiyordu renkleri. Evlenip de o evden ayrılıncaya kadar o kubbelerin gölgesinde yattım ben aslında. Hatta fakültedeyken moda resmi dersinde bir proje ödevimiz olmuştu. Tarihi bir yapıdan esinlenerek kreasyon hazırlayacaktık. Tabi ki ben St.Vasil'den esinlenmiştim. Böyle bir önemi vardır o yapının bende.

Tabi kim derdi ki birgün onu görebileceksin hatta hergün önünden geçeceksin diye. Moskova'da ilk ve ikinci evim (ki zaten ikisi yanyanaydı) St.Vasil'e yürüyerek sadece 15dk uzaklıktaydı. ben hergün St.Vasil'in önünden geçtim. Her geçişimde ilk defa görüyormuşum gibi baktım. Her bakışımda beni bir kat daha büyüledi. Hatta bu son gidişimde de en son şehirde yine onu görmek istediğim için bir defa daha Kızıl Meydan'a gittim. Sanırım en çok özlediğim yer de orası...

Bugün St.Vasil Katedralinin 450. yaş günü. Katedralle ilgili tarihi bilgiler de şöyle:

Aziz Vasil yani Собор Василия Блаженного Kızıl Meydan'da soğana benzeyen, rengarenk kubbeleri ile ünlü olan bir yapıdır. Bizler soğana benzetiyoruz ama aslında o kubbeler alevleri temsil ediyor.

1555 ile 1561 yılları arasında yapılan savaşta Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı Ruslar'ın aldığı zafer üzerine, Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. 1555'de yapılması için emir verilen katedral 1561 yılında ibadete açıldı. Her biri değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbesi vardır ve her bir kubbe bir zaferi temsil eder. Bu kubbeler ilk zamanlar som altınken 1970'den sonra renkli renkli boyanmıştır. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. Birsöylentiye göre yapıyı İtalyan bir mimarın tasarladığı ve bir daha aynısından yapamaması için gözlerinin dağlandığına inanırlar. Katedralin içi artık bir müzedir ve gezilebilir.

Kilisenin 12 Temmuz tarihinde kutsandığı ve ibadete açıldığı belirtiliyor. Bu nedenle bu sene 14 Ekim'e kadar kutlamalar olacak. Keşke orada olsaydım :(

Hiç yorum yok: