25 Eylül 2007 Salı

Moskova Modern Sanatlar MüzesiAralık 1999 yılında, 18. yüzyılın önemli anıtlarından birisi, ünlü Rus mimar Matvei Kazakov tarafından yapılan Gubin Malikanesinde açılan Modern Sanatlar Müzesi, ilk olarak Sanat Akademisi Müdürü Zurab Tsereteli özel kolleksiyonu üzerine kurulmuştur.
Müzede, birçok ünlü yabancı sanatçının eserleri sergilenmektedir. Özellikle Armand tarafından yapılan heykeller, ünlü İtalyan mimar Arnaldo Pomodoro’nun “güneş diski” görülebilecek önemli eserlerdir. Yabancı deneysel formların içinde özellikle Japon konseptualist Yukinory Yanagi’nin eseri “bağımsız devletler topluluğu karınca çiftliği” ile günümüzün birçok sanat akımına ve teknolojisine özgün eserler yer almaktadır. Avrupa ve Amerikan sanatının ünlü sanatçıları Pablo Picasso, Fernand Leger, Salvador Dali, Joan Miro ve Rufino Tamayo litografları da burada sunulmuştur.
Rus Avan-garde sanatının kolleksiyonuna özel bir önem verilmiştir. Müze 20. yüzyıldaki dünya çapında ünlü birçok sanatçının eserlerini sergilemektedir. Müze Kazimir Malevich, Alexandra Exter, Natalia Gonchorova, Robert Falk, Ivan Pouni, Vladimir Baranov-Rossine ve David Burlyuk gibi ünlü ressamların 30 eserine ev sahipliği yapmaktadır. Müzeyi ziyaret edenler ayrıca Kandinsky’nin arkadaşı Vladimir İzdebsky’nin iki kompozisyonunu da görecektir. İzdebsky 1917’deki devrimden sonra “Paris anıları” serisi ile tanınmıştır. Bunun dışında ünlü Gürcü artist Niko Prismoni’nin özgün kolleksiyonu da müzede yer almaktadır.
Müze 1950-1970 arasındaki non-konformist sanata adanmış bir sergi de içermektedir. Bu akımın yaratıcılığı Sovyet ideolojisine ters düşmektedir. Bunların içinde V. Nemukhin, E. Steinberg, V. Komar, A. Melamid, O. Rabin, A. Zverev, D. Krasnopevtsev ve diğer bir çok sanatçı sayılabilir.
Aynı zamanda günümüz sanatçılarından Boris Orlov, Dmitry Progov Francisco Infante, Oleg Kulik, A. Brodski, Aidan Salakhov Lena Hades, Valery Koshlyakov ve Serguei Shutov’un da eserleri görülebilir. Bu sanatçılar daha çok “aktüel” sanat olarak adlandırılan bir tarz üzerine çalışmışlardır.
Moskova Modern Sanatlar Müzesi, 20. yüzyılın ilk yarısındaki çalışmaları içermektedir. Rusya ve yabancı ülkelerdeki sanat olaylarının ve trendlerin kontrastları ve bağlantıları üzerine kuruludur. Ayrıca dünya kültürü gelişiminin bütünlüğünü göstermeyi amaçlarken bunun içinde Rus sanatının rolünün de altını çizmektedir.
Aralık 2003’de müze galerilerinini ikinci bir adrese taşımış ve genişletmiştir. Ermolayevsky pereulok üzerindeki sergi salonu da ayrıca Moskova’nın tarihi binalarından birisidir. Bu geniş salonlu merkez oldukça büyük sanat projelerinmi de içermektedir. Bu projelerden birisi de “Artconstituion” (sanat yapısı) adı verilen ve günümüzün yüze yakın Rus sanatçısının çalıştığı bir proje olmuştur. Sonuç olarak burada büyük bir halk ilgidi ve buna paralel olarak da sayısız uluslararası sergi olmuştur. Bunlardan bir tanesi FotoFest (Huston,ABD) tarafından sponsor edilen 260 fotografik eserle (ki bunların 24 sanatçısı ABD, 12 sanatçısı ise Avrupa, Asya ve Latin Amerikalı sanatçılardır) yapılan bir projedir.
Bugün müze sadece kolleksiyonları ve sergileri için tanınmamakta, aynı zamanda sanatsal eğitim merkezi olarak da tanınmaktadır. Modern sanatlar okulu, müze ile beraber çalışır ve yaratıcı studyo çalışmaları içinde 2 yıllık bir programı kapsar. Programın içinde modern sanatlar hakkında dersler, günümüzün görsel sanat teknolojileri çalışmaları ve günümüzün kültürünü çevreleyen entellektüel problemlerin yaklaşımları ile ilgili dersler ve bugünün sanat piyasasının konumu ile ilgili dersler vermektedir.

Hiç yorum yok: